Patrícia Kokoruďová
on

SPOMAĽTE A SPRÍJEMNITE SI DEŇ

Prečítajte si článok, ktorý vás inšpiruje k spomaleniu a vychutnaniu si dňa plného pokojných a príjemných okamihov. Od praktických tipov na relaxáciu po jednoduché spôsoby, ako si užiť každodenné radosti, poskytuje tento článok dávku pozitívnej energie a podnety na zlepšenie kvality vášho dňa."

Stíhate sa zastaviť? Byť v prítomnosti, kedy vám myseľ neuteká do všetkých strán je v dnešnom svete čoraz ťažšie. Zablúďte mysľou znova k sebe a nájdite si čas pre seba. Uvedomenie toho, kde práve ste a čo robíte je naozaj dôležité. Byť v prítomnom okamihu a rozhodnúť sa spríjemniť si deň je občas ťažšie ako by sa zdalo. My vám prinášame pár tipov ako si vďaka niekoľkým minútam spríjemniť deň.

Dýchanie je viac ako len príjem kyslíka

Dýchanie je podvedomá činnosť, ktorá sa deje v každom človeku. Avšak dych sa dá aj kontrolovať. Vedomým dýchaním sa viete preniesť do prítomného okamihu. Práca s dychom, pomocou dychových cvičení dokáže telo aj hlavu pozitívne naladiť. Zmena z plytkých a rýchlych na hlboké a pomalé nádychy a výdychy vás vedia upokojiť v akejkoľvek situácii. Je to len pár minút pre zlepšenie vášho dňa.

Meditácia

Meditácia uvoľňuje telo, myseľ ale aj ducha. Stačí pár minút denne na prepojenie svetov okolo vás s tými vo vnútri. Sústreďte sa na svoj dych. Ponorte sa do seba, upokojte svoju myseľ, preneste sa do prítomnosti. Rôzne štúdie hovoria, že výhody meditácie sú nie len psychické ako radosť, ale aj fyzické ako napríklad zníženie krvného tlaku. V rozličných kultúrach sa počas meditácie využívajú éterické oleje, ktoré majú priaznivé účinky na telo aj myseľ. Tie sa vyberajú podľa vône a hlavne podľa účinkov. Počas meditácií ich môžete použiť pomocou difuzéra alebo aromalampy.

Vďačnosť

V živote nie je nič samozrejmosťou a nič netrvá večne. Každý jeden nádych je vzácnosť. Zdravie, domov či láska od blízkeho človeka je veľkým darom. Skúste si zobrať minútu z vášho času. Zastaviť sa. Uvedomiť si čo všetko máte a ako ste to dokázali. Byť vďačný za každý jeden okamih svojho života. Za dobrý ale aj za ten zlý, pretože každý jeden formoval váš život až doteraz.

Kniha

Spomínate si, kedy ste si naposledy prečítali knihu? Cestovanie časom, alebo rôznymi životmi práve vďaka knihám vie priniesť zaujímavé a nové emócie. Čítanie pri sviečke a čaji je pohladenie pre dušu. Oddych, ktorý vás na chvíľu prenesie do iného sveta. Týchto svetov v knihách je nekonečne veľa. Je čas si vybrať ten správny pre vás.

“Ak neradi čítate, tak ste len nenašli tú správnu knihu.”

― J.K. Rowling

Postarajte sa o svoje telo s láskou

V dnešnej dobe sa viac začalo hovoriť o self-love. Z každej strany počujete: majte sa radi, starajte sa o seba, ste úžasní takí, akí ste. Je to skvelé, ale ako na to? Ako prejsť od slov na činy? Začnite maličkosťami. Uvariť si dobrú večeru,  napustiť si horúcu vaňu a oddychovať pri sviečkach. Zobrať sám seba na rande či dopriať si masáž a nechať sa o seba postarať. Ukážte sebe a svojmu telu lásku, ktorú si zaslúži. Začať je občas ťažšie ako sa zdá a preto je na začiatok výhodné si oddych naplánovať. Urobiť si starostlivý pondelok, utorok alebo akýkoľvek iný deň v týždni. Pomôže vám to spríjemniť si deň a následne celý nadchádzajúci týždeň.

Prechádzka alebo turistika

Prevetrať si hlavu je niekedy to najlepšie, čo viete pre seba urobiť. Prechádzka lesom, alebo pre tých aktívnejších turistika je občas tým najlepším liekom pre vašu dušu. Telo aj myseľ sa uvoľnia a naberú endorfíny do ďalších dní. Relaxovať, započúvať sa do zvukov prírody… Je dokázané, že prechádzky v prírode pomáhajú upokojiť sa, povzbudiť kreativitu a znižovať stres. Všetky tieto maličkosti vedia spríjemniť deň a pomôžu vám uvedomiť si, aký je svet krásne miesto.

Stretnutie s rodinou a priateľmi

Ľudia sú od nepamäti spoločenské tvory. Každý občas potrebuje vypočuť, pochváliť či zasmiať sa. Práve stretnutia s priateľmi a rodinou vám vedia s týmto pomôcť. Títo ľudia sú stĺpy podpory, o ktoré sa viete oprieť a zdieľať s nimi ako šťastné tak aj smutné udalosti. Stretnutia s nimi sú často vzácne a vedia byť aj plné smiechu a emócií. Len tak posedieť na káve, alebo si zahrať spoločenské hry. Jedným z kľúčov pre  spríjemnenie dňa, je stráviť ho so svojimi najbližšími.

Počúvanie hudby

Vedci zistili, že počúvanie smutnej alebo veselej hudby dokáže zmeniť spôsob ako vnímame svet. Keď počúvate krásnu, povznášajúcu hudbu, každá bunka vo vašom tele rozkvitne do žiarivej krásy. Preto, ak si chcete spríjemniť deň pomocou hudby, uistite sa, že počúvate tú správnu hudbu. Čím harmonickejšia a čistejšia je hudba ktorú počúvate, tým väčšie kúzlo a pôvab ucítite, keď s ňou zarezonujete. Aj moderná veda zistila, že práve vyššie harmonické tóny sú tie, ktoré vám pomôžu naladiť sa na zdravé a liečivé frekvenčné zdroje.

Naučte sa niečo nové

Učiť sa niečo nové prináša počas dospelosti ďaleko viac radosti ako počas detských čias. Popri práci a rodine sa často zabúda na to, že čas pre seba je taktiež dôležitý. Nájsť si nové hobby, v ktorom sa vieme neustále zlepšovať vám môže prinášať kopec radosti. Vďaka internetu sa niečo nové naučiť už nerobí taký problém ako v minulosti. Kurzy, YouTube videá, sociálne siete…Informácie a inšpirácia plynú zo všetkých strán. Naučiť sa háčkovať, vytvárať umelecké diela či naučiť sa korčuľovať. Nájdite si novú záľubu, ktorá vám bude vytvárať úsmev na perách a robiť dni krajšími.

Spríjemniť si deň dokážeme milión spôsobmi. Je dôležité ale vedieť, prečo? Len tak zahnať nudu, vniesť do života viac farieb a radosti je naozaj prospešné. Dôležitosť času pre seba je väčšia ako si môže veľa ľudí myslieť. Motýlí efekt sa môže prejaviť už aj tu, tým že začnete každý deň maličkosťou, čím ovplyvníte vaše fungovanie po zvyšok dňa. Uvedomiť si dôležitosť toho, že zobrať si zo dňa pár minút pre seba má naozaj zmysel. Je to krok vpred krajším zajtrajškom.

Patrícia Kokoruďová

Venujem sa SEO, copywritingu a tvorbe webových stránok, pričom písanie kníh je moje hobby. Kombinujem kreatívny prístup k písaniu a technické zručnosti s využitím AI, na tvorbu kreatívneho a kvalitného obsahu.

Vyberte si menu
Euro