Katarína Tothová
on

AKO SPOZNÁME KVALITNÝ ÉTERICKÝ OLEJ

Tento článok ponúka návod na to, ako rozpoznať kvalitný esenciálny olej. Poskytuje užitočné tipy a kritériá, na základe ktorých môžete posúdiť čistotu, účinnosť a autenticitu esenciálnych olejov, čím vám pomáha pri správnom výbere produktov pre vaše potreby a pohodu.

Používanie éterických olejov na aromaterapiu sa za posledné niekoľké desaťročia stalo veľmi populárne. To je samozrejme skvelé, pretože aromaterapia nesie so sebou obrovské blahodarné využitie nielen vo svete medicíny, prírodnom liečiteľstve či kozmetike, ale aj v iných rôznych oblastiach nášho života. My sa tomu veľmi tešíme a sami ich používame tiež, ale ako môžme zistiť či sú éterické oleje, ktoré nakupujeme kvalitné alebo nekvalitné?

Pripravili sme pre Vás niekoľko metód, pomocou ktorých môžete určiť kvalitu éterických olejov:

Čisté éterické oleje neobsahujú žiadne umelé látky a nie sú riedené

Mnoho ľudí predáva nič netušiacim zákazníkom vonné alebo parfumované oleje ako čisté éterické oleje. Hlavným rozdielom medzi takýmito olejmi je prítomnosť umelých látok. Čisté éterické oleje neobsahujú žiadne riedidlá a preto, ak sa v nich nachádza nejaká forma syntetických látok, nepovažujú sa za čisté. Vôňa alebo parfumovaný olej na druhej strane obsahuje syntetické látky a alkohol. V porovnaní s éterickými olejmi sú cenovo relatívne lacnejšie a v porovnaní s čistými éterickými olejmi rozhodne neprinášajú žiadne terapeutické výhody.

Čisté éterické oleje nie sú riedené nosnými olejmi

Stáva sa aj také, že samotný výrobcovia síce predávajú éterické oleje, ale riedia ich nosnými olejmi už pri samotnej výrobe. Takéto oleje rozpoznáte tak, že keď ich použijete napríklad v aromalampe či difuzéry, tak budú voňať veľmi krátko. Jednoducho obsahujú málo skutočných vonných látok, lebo sú zriedené. 

Čisté éterické oleje sa skladujú vo fľašiach z tmavého jantárového skla

Pri hľadaní spoľahlivého dodávateľa éterických olejov si treba uvedomiť, kde a ako sú éterické oleje skladované. Éterické oleje by sa vždy mali predávať v tmavých sklenených nádobkách. Najlepšie typy nádob na skladovanie éterických olejov sú zvyčajne jantárové hnedé, alebo tmavomodré, pretože môžu chrániť éterické oleje pred ultrafialovým žiarením, ktoré by z dlhodobého hľadiska mohlo éterické oleje znehodnotiť. Takže, vyhýbajte sa číremu sklu. Ak sa éterické oleje nachádzajú taktiež v plastových nádobách, určite nie sú čisté éterické oleje, pretože akonáhle by čisté éterické oleje prišli do styku s plastami, netrvalo by to dlho, kým by sa plast začal rozpadať.

Čisté éterické oleje nezanechávajú na papieri žiadne zvyšky

Najjednoduchší spôsob ako zistiť či je éterický olej čistý, alebo falošný, je vykonať malý test na bielom papieri. Na papier kvapnite jednu kvapku éterického oleja na povrch a nechajte ho zaschnúť. Ak sa po zaschnutí éterického oleja objaví viditeľný kruh zvyškov, budete vedieť že bol olej zriedený nosným olejom. Čisté éterické oleje vzhľadom na svoju prchavú povahu nezanechávajú po zaschnutí zvyšky a maximálne do 24 hod by mal ostať biely papier úplne biely, akoby ste pred tým nič naň nekvapli.

Čistý éterický olej nie je mastný

Ďalším experimentom, ktorý môžete vyskúšať, je testovanie mastnoty éterických olejov. Kvapnite si pár kvapiek na prst a trite ho medzi prstami. Ak máte pocit, že éterický olej vám zanechal na prstoch mastnotu aj po dlhšej dobe, je veľmi pravdepodobné, že do éterického oleja bol pridaný nosný olej. Nosné oleje majú tendenciu dodávať éterickým olejom hodvábnu, mastnú textúru. Čisté éterické oleje sa rýchlo vstrebávajú do pokožky a nezanechávajú pocit mastnoty.

Získanie dobrého éterického oleja nie je ťažké, ak budete rozlišovať, ktoré oleje sú kvalitné a ktoré nie sú kvalitné. Vždy je dôležité urobiť si trochu prieskum, aby ste vedeli ako a kde sa tieto oleje extrahujú. Skúste taktiež porovnávať ceny rôznych značiek, aby ste zistili, aké sú trhové ceny tých ktorých éterických olejov. Tu neplatí pravidlo lacné a kvalitné. Preto ak je olej veľmi lacný, s najväčšou pravdepodobnosťou nebude kvalitný. Nakupujte preto len u overených dodávateľov, alebo v obchodíkoch zameraných na prírodné produkty. Pamätajte, že aj keď majú dva éterické oleje na štítkoch rovnaký názov, ich spôsoby extrakcie, pôvod a druhy rastlín sa môžu líšiť. To však neznamená, že jeden je lepší ako druhý. Urobte si preto čas, skúšajte a vyberte si ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašej chémii tela. Vaše zmysly vám s istotou napovedia vybrať si ten správny éterický olej vynikajúcej kvality.

Katarína Tothová

Majiteľka a zakladateľka projektu Hatussa.sk.

Vyberte si menu
Euro