Patrícia Kokoruďová
on

ESENCIÁLNY OLEJ Z KARDAMÓNU – staroveký dar prírody

Prečítajte si článok o esenciálnom oleji z kardamónu, ktorý odhaľuje jeho fascinujúce vlastnosti a rôznorodé využitie vo wellness a aromaterapii. Od histórie tejto vzácnej látky až po moderné aplikácie, ponúka hlbší pohľad na tento staroveký dar prírody.

Viete, ktorý éterický olej patrí medzi tie najdrahšie? V Indii sa mu hovorí aj zrno raja. Pomáha v boji proti depresií, znižuje frekvenciu astmatických záchvatov, znižuje riziko cukrovky. Mnoho ľudí ho pozná ako afrodiziakum. Kardamón je tretí najdrahší éterický olej, hneď po šafrane a vanilke.

Kardamón je rastlina, ktorá dorastá až do výšky 3 metrov. Pestuje sa len v oblastiach trópov, pretože potrebuje vysokú vlhkosť a teplotu aspoň 22 stupňov. Rastie v nadmorských výškach a to 700 až 1500 m. n. m. Kardamón má okolo stonky zelené, podlhovasté listy, vedľa ktorých môžeme vidieť ružovo-fialové kvety a svetložlté plody. Plody kardamónu sú pre výrobu éterických olejov najdôležitejšie. Tie v sebe uchovávajú červenohnedé semená, ktoré sú zdrojom silice.

Kardamón

Civilizácie poznajú túto rastlinu už viac ako 4000 rokov. Sprevádza ju dlhá história používania v tradičnej medicíne a aromaterapií. Ako prví ju používali starovekí Egypťania, pri rituáloch a balzamovaní. Kardamón bol využívaný ako korenie už po stáročia. Neskôr, starovekí Gréci a Rimania ho prežúvali, aby mali čisté zuby a svieži dych. Skúšali ho pridať aj do parfumov, kde má dodnes dôležité zastúpenie. V Indii je to jedno z najrozšírenejších korení v kulinárskom svete. Saudská Arábia taktiež spotrebuje mnoho kardamónu na prípravu kávy.

Sú známe 2 druhy kardamónu. Bežnejší, zelený sa označuje taktiež ako pravý kardamón. Tento kardamón je skôr používaný ako korenie v sladkých, slaných jedlách a taktiež v káve. Pravdepodobný pôvod zeleného kardamónu je z Kardamomových vrchov na juhozápade Indie.

Taktiež existuje čierny, ktorý je väčší a hlavne známy svojimi liečivými vlastnosťami a širokým využitím v medicíne. Má slabšiu intenzívnu vôňu a nájdeme ho zriedka ako korenie, niektorí označujú jeho príchuť ako dymovú. Čierny kardamón pochádza z východných Himalájí. Dnes sa pestuje všade tam, kde to klimatické podmienky dovolia.

Výroba éterického oleja

Éterický olej z kardamónu sa vyrába hlavne pre jeho liečivé vlastnosti a jedinečnú vôňu. V prírodnom lekárstve sa používa viac ako 3000 rokov. Vyrába sa pomocou parnej destilácie zo semien rastliny. Semená sú uzavreté v šupkách, ktoré sa odstraňujú tesne pred parnou destiláciu. Väčšinou sa používa zelený kardamón, ktorého výťažok má vysokú koncentráciu esenciálneho oleja. Semená sa nasekajú alebo rozdrvia a následne pomocou pary sa oddelí esenciálny olej. Éterický olej z kardamónu je takmer bezfarebná, svetložltá tekutina, ktorá po stretnutí so slnkom sa zmení farbu na tmavšiu. Vôňa tohto oleja je teplo-korenistá a silne aromatická.

Aromaterapia éterickým olejom z kardamónu

Aromaterapia ponúka mnoho spôsobov ako môcť využiť éterický olej z kardamónu. Inhalácia pomocou difuzéra, kúpeľ, masáž… Tento olej sa skvelo kombinuje s olejom z ruže, bergamotu, škorice, rasce, klinčekov, pomaranča a cédrového dreva.  Každá kombinácia éterických olejov má mnoho rôznych benefitov.

Duševné zdravie

Ak pociťujete stres, únavu či bolesti hlavy, éterický olej z kardamónu vám vie pomôcť. Obľúbené afrodiziakum pomáha v boji s depresiou, úzkosťami, prináša pocit pohody a slobody. Znižuje riziko cukrovky a frekvenciu astmatických záchvatov.

Fyzické zdravie

Éterický olej z kardamónu vám vie pomôcť s nespavosťou a zlepšuje kvalitu spánku. Spolu so stimuláciou imunitného systému, pomáha liečiť tráviace problémy. Slúži taktiež ako prevencia pri infekciách a odstraňuje bolesti brucha.

Účinky starovekého zázraku viete pocítiť aj vo sviečkach Hatussa. Zlepšite si deň s našou sviečkou Rubín alebo so sviečkou Myrha-Kadidlo. Vôňa plná nežnosti a ohňa vám pozdvihne emócie. Rozptýli váš smútok, odstráni zmätok v mysli a vy tak zabudnete na stres a napätie.

Patrícia Kokorudová (autor článku)

Patrícia Kokoruďová

Venujem sa SEO, copywritingu a tvorbe webových stránok, pričom písanie kníh je moje hobby. Kombinujem kreatívny prístup k písaniu a technické zručnosti s využitím AI, na tvorbu kreatívneho a kvalitného obsahu.

Vyberte si menu
Euro