Katarína Tothová
on

POCTIVOSŤ NAŠA KAŽDODENNÁ

Tento článok oslavuje poctivosť ako súčasť nášho každodenného života. Skúma jej význam a vplyv na naše rozhodnutia, hodnoty a vzťahy. Zároveň nás inšpiruje k tomu, aby sme ju prejavovali vo všetkých aspektoch našej každodennej existencie.

Vďaka svojim 15 ročným skúsenostiam s výrobou sviečok viem dnes s istotou povedať, že vám ponúkam skutočne poctivý a kvalitný produkt v podobe sviečky Hatussa.

V tomto článku vám predstavím naše dve hlavné vstupné suroviny: vosky a éterické oleje, s ktorými pracujem pri výrobe sviečok. Veľa krát dostávam otázky práve na vosky a éterické oleje, preto vznikol tento článok. Budem ku vám teda úprimná, prihrejem si polievočku „poctivosti“ kde to bude potrebné a zhrniem v krátkosti fakty, plány a rozhodnutia.

VOSKY

V súčasnosti sa zameriavam a pokračujem prioritne vo výrobe sviečok z udržateľných materiálov. To znamená, že sviečky z kokosového vosku sú hlavnou výsadou sviečok Hatussa. Tieto sviečky nájdete v našom obchode momentálne v dvoch kolekciách: BOHEMIANSACRUM. Kokosový vosk je veľmi kvalitný, trochu drahší ale nám za to stojí. Prečo sme si zvolili práve tento úžasný vosk a vôbec viac informácií o kokosovom vosku sa dočítate TU.

Čo sa týka kolekcie CRYSTAL, tieto sviečky vyrábam z palmového vosku. Ak iste viete, palmový vosk nie je celkom udržateľnou voľbou pre výrobu sviečok. Viem to tiež a práve preto som urobila maximum, aby som zadovážila palmový vosk z kontrolovaného hospodárstva s certifikátom RSPO pre výrobu sviečok z tejto kolekcie.

ESENCIÁLNE OLEJE

Pri tejto stati by som sa trochu zastavila.. Často dostávam otázky, či naozaj pracujeme len s čistými éterickými olejmi. Niekto si myslí že je to odvážne, že to je cenovo drahšie, že to predsa nemôže byť pravda používať len čisté prírodné silice. Pravda je však taká, že naozaj používame len 100% éterické oleje. Používame ich dokonca vo sviečkach vo veľkom pomere, “nešetríme”. Viete si predstaviť fakt, že vylejete minimálne jednu malú 10ml fľaštičku éterického oleja do jednej sviečky? My to naozaj tak robíme a robíme to tak pri každej sviečke. Prečo? Lebo chceme aby to tak bolo, aby sviečka mala aromaterapeutickú vypovedaciu schopnosť, aby voňala, aby sme vám dali takú proti hodnotu za váš nákup, s ktorou budete spokojní. A našim tajomstvom a jedinou voľbou pre krásnu prírodnú vôňu ostáva jednoznačne kokosový vosk, kedy to je možné docieliť.

V súčasnosti sa na nás valí z každej strany mnoho nádherných sviečok od výmyslu sveta, nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Každý výrobca je jedinečný, má svoje vibrácie, robí to s láskou a pravdepodobne ho tvorenie baví, aspoň by to tak malo byť. Samozrejme je to voľba každého výrobcu, akou cestou sa rozhodne ísť, aké vosky či voňavé vstupy zvolí pre výrobu svojich sviečok. Avšak nie vždy je košer to, čo sa dočítate (resp. čím sa výrobcovia deklarujú) a z akého vosku je vyrobená, prípadne čím je sviečka prevoňaná. Ak by ste mali záujem z akých voskov sa vyrábajú sviečky, viac sa dočítate v tomto článku TU.

Éterický olej nie je vonný olej. Vonné oleje, vonná sviečka, názvy ako napr. „medovníkový domček“, kde názov, vôňa nijak neevokuje prírodné zdroje – to nie sú éterické oleje. Všetko čo nie je éterický olej je syntetika. Výrobcovia nám ponúkajú parfumované sviečky, ktoré obsahujú alkohol a syntetické látky, ktoré s čistými prírodnými olejmi nemajú nič spoločné.

Každý výrobok si nájde svojho priaznivca. Tak je to aj tu. Niekomu príkre silnejšie vône syntetického pôvodu neprekážajú a priam vyhľadávajú sviečky, ktoré im prevoňajú celý byt. Avšak sú zas aj takí, ktorí majú citlivejšie nosné sliznice a silné vône umelého pôvodu im prekážajú, rozbolí ich hlava a po hodine horenia sviečku musia zhasnúť. V zásade je dobré vedieť, že parfumované sviečky, vonné parfumy a rôzne vône umelého syntetického charakteru sú zdraviu škodlivé. Nielen pre nás dospelých, ale aj pre naše ratolesti.

Vždy je dobré prečítať si etikety na výrobku, na stránke, prípadne hlavnú myšlienku výrobcu. Ak to výrobca skutočne deklaruje a nezahmlieva, vždy by malo byť jasne napísané či ide o éterický olej, vonný olej, parfum, alebo nie je napísané nič čo napr. znamená že o prírodnom charaktere nebude ani reč.

Faktom ostáva to, že éterický olej je pre nás jednou z najdrahších položiek pri výrobe sviečky. Pri parfumovaných sviečkach (ak to nie sú exkluzívne parfumy) tomu tak nie je. Rozdiel v náklade nám vychádza niekoľko viac Eur na jednu sviečku pri použití éterického oleja. Preto sa Vám môže stať aj to, že výrobca použije len čistý éterický olej, ale použije ho málo a sviečka vonia preto veľmi jemne a slabo.

Všetko vyššie spomenuté je v poriadku. Stále sa aj my máme čo učiť, máme čo vylepšovať a uvidíme čo nás na našej ceste minie alebo neminie. Každopádne snažíme sa byť poctivý v prvom rade sami ku sebe a následne ku vám. Pod latku, ktorú sme nasadili vysoko už nepôjdeme. Jedno vieme isto, sviečky Hatussa budú vždy prevoňané len čistými éterickými olejmi, v inom prípade budú bez vône. Taktiež vosky ak nebudú prírodné, udržateľné, nie z kontrolovaných hospodárstiev, nebudú vôbec. Toto je náš hlavný koncept a práve preto nám to dáva zmysel.

Ak ste fanúšikom éterických olejčekov a kupujete si ich aj do aromalámp, difúzerov či na svoj osobný wellness, prečítajte si krátky článok ako rozoznať čistý éterický olej od nepravého TU.

Katarína Tothová

Majiteľka a zakladateľka projektu Hatussa.sk.

Vyberte si menu
Euro