Katarína Tothová
on

VYROB SI SVIEČKU Z KOKOSOVÉHO VOSKU

Tento článok poskytuje návod na výrobu sviečky z kokosového vosku. S detailnými krokmi a potrebnými surovinami vás sprevádza procesom vytvárania vlastnej sviečky, čo je nielen kreatívna činnosť, ale aj spôsob, ako vytvoriť útulnú atmosféru vo vašom domove.

Výroba sviečok nie je zložitá. Je to krásna tvorivá činnosť v ktorej sa nekladú medze a najlepšie na tom je, že vo finále obdivujete svoj tvorivý výsledok. Jediné čo potrebujete je odhodlanie a chuť pustiť sa do toho. Ak ste trochu tvorivý typ a máte doma čas a priestor, výroba sviečok je jedna z možností ako niečo tvoriť, urobiť si radosť a v konečnom dôsledku mať z toho osoh a potešenie. Svojou vlastnou vyrobenou sviečkou urobíte radosť nielen sebe, ale aj vašim najbližším, ktorí sa iste potešia darčeku v podobe vami vlastnej vyrobenej sviečky. A keď vám sviečky dohoria, tak si jednoducho zalejete nové, presne také aké budete chcieť.

V tomto článku vám predstavím výrobu sviečok v nádobkách či pohároch takpovediac z rýchlika. Keďže ja osobne som zástanca prírodných alternatív, hlavné suroviny ktoré budeme používať je kokosový vosk a éterické oleje, presne tak ako vyrábam sviečky HATUSSA. Dôvod, prečo som sa rozhodla práve pre kokosový vosk je, že osobne mám s ním najlepšiu skúsenosť a má úžasné benefity. Tento vosk je bez zápachu, má žiarivo bielu farbu, drží krásne vôňu, má super priľnavosť k nádobám a nehovoriac o tom že je z obnoviteľných zdrojov. Sviečka z kokosového vosku má nádhernú priezračnú gélovitú konzistenciu pri horení a je veľkým priekopníkom na trhu s prírodnými sviečkami. Toto všetko sú len zlomky dôvodov môjho rozhodnutia. Ak sa o ňom chcete dozvedieť viac, dočítate sa v tomto článku TU.

My sa ale teraz ideme pustiť do výroby. 🙂

Pre výrobu sviečok budeme potrebovať:

kokosový vosk (prípadne iná alternatíva prírodného vosku určeného na zaliatie do nádob)

nádobka/pohár (do ktorého chcete vosk naliať)

úchytka na knôt –  kovová/drevená (špajdle, štipec)

tavná pištoľ/obojstranné lepiace krúžky

knôt

hliníkový pliešok

špajdľa

teplomer (nie je potreba)

váha

nožnice

hrniec

nádoba na nalievanie vosku do pohárov

éterický olej (v prípade potreby)

PRÍPRAVA NÁDOB:

Začneme prípravou nádobiek, do ktorých budeme vosk zalievať. Dôležité pri výbere nádob je, aby mali hrubé steny, prípadne aby steny boli odolné voči plameňu, keď sviečka bude horieť. Môžeme siahnuť po menších zaváraninových pohároch, alebo po nádobkách ktoré nám ostali už z vypálených sviečok, prípadne po sklenených hrubostenných pohárikoch či menších kvetináčoch. Iste doma niečo podobné nájdete, prípadne si zadovážite v obchode. Estetickému cíteniu a gustu sa tu medze nekladú. Sviečka svojím vizuálom môže ladiť s vašim interiérom, alebo s vašou náladou. Tu je dôležité najmä to, aby nádoba do ktorej budeme vosk zalievať bola plne funkčná a sviečka mohla horieť bez ujmy.

VOSK:

Odsypeme si toľko vosku na roztopenie, koľko budeme potrebovať na zaliate pripravených pohárikov. Vosk topíme na pomalom ohreve v hrnci (pozn. na tom najpomalšom). Keď je vosk roztopený, jeho teplota by sa mala pohybovať od 60-70 stupňov. Ideálne by bolo mať v tomto prípade pripravený teplomer a teplotu vosku odmerať. Teplota by nemala prevýšiť 80 stupňov, pretože vosk by sa mohol znehodnotiť, prípadne zmeniť svoju farbu.  Ak teplomer nemáte, akonáhle sa roztopia posledné kusy pevného vosku, odstavte hrniec z ohrevu.

Katarína Tothová

Majiteľka a zakladateľka projektu Hatussa.sk.

Vyberte si menu
Euro