Katarína Tothová
on

KOKOSOVÝ VOSK VERZUS OSTATNÉ VOSKY

Tento článok porovnáva kokosový vosk s ostatnými druhmi voskov. Preskúma ich vlastnosti, využitie a výhody, pričom sa zameriava na to, čo robí kokosový vosk výnimočným v porovnaní s ostatnými alternatívami.

V tomto príspevku sa dozviete o tom čo je vosk, o niekoľkých populárnych druhoch vosku, ktoré sú dnes na trhu a čo je najdôležitejšie, prečo sme sa rozhodli vyrábať sviečky práve z kokosového vosku.

Čo je vosk?

Všetky vosky sú v podstate uhľovodíky čo znamená, že sú do veľkej miery zložené z atómov vodíka a uhlíka. Je to tuhá látka, ktorá sa pri zohrievaní nad izbovú teplotu stáva kvapalnou. Keď sviečka horí, teplo plameňa odparuje tekutý vosk, premení ho na horúci plyn a začne rozkladať uhľovodíky na molekuly vodíka a uhlíka. Tieto odparené molekuly sa potom nasávajú do plameňa, kde reagujú s kyslíkom zo vzduchu a vytvárajú teplo, svetlo, vodnú paru a oxid uhličitý.

Vosk je v zásade materiál, ktorý sa používa aj na výrobu sviečok. V súčasnosti máme mnoho druhov vosku na trhu, ako parafín, sójový vosk, včelí vosk, palmový vosk, repkový vosk a iné..

Aké populárne vosky máme na trhu?

Parafín je najbežnejšie používaný vosk na svete. Parafín používajú najmä veľké obchodné značky, pretože je extrémne lacný, vyznačuje sa ľahkou výrobou, schopnosťou udržať vôňu a farbu so stálou horľavosťou. Tento vosk je vyrobený priamo z ropy, z tej istej ropy, ktorá sa nachádza v benzíne. Ropa spôsobuje starosti životnému prostrediu kvôli svojej toxicite, ktorá prispieva k znečisťovaniu ovzdušia, kyslým dažďom a rôznym chorobám u ľudí. Naviac produkt ropného priemyslu je samotná definícia neudržateľného. Pravdou je, že by ste museli spáliť veľké množstvo sviečok z parafínového vosku, aby ste boli vystavení značným zdravotným problémom. Pochopili sme však to, že tento vosk pre naše sviečky neprichádza do úvahy.

Palmový vosk je prírodným voskom a pochádza z palmového oleja, predovšetkým z paliem pestovaných v juhovýchodnej Ázii. Väčšina paliem pochádza teda z Malajzie a Indonézie. Palmový vosk má podobné kvality horenia ako parafín. Problém je však v tom, že väčšina palmového oleja sa bohužiaľ pestuje a zbiera neudržateľným a deštruktívnym spôsobom, čo spôsobuje zmätok v miestnom ekosystéme, spoločenstvách a klíme. Poľnohospodári paliem spaľujú a ťažia starodávne lesy o tisíce akrov denne. Jediná šanca by tu bola, ak by vosk pochádzal z paliem z kontrolovaného hospodárstva. Nám sa to však podarilo a pre sviečky z kolekcie CRYSTAL používame palmový vosk z kontrolovaného hospodárstva s RSPO certifikátom. Viac o kvalite nášho palmového vosku sa dočítate TU.

Včelí vosk je ďalší z prírodných voskov a vo sviečkach sa používa už viac ako 1000 rokov. Je získaný z plastov včiel medonosných. Je to vzácny vosk pre sviečky, trochu drahší a je fajn, že horí pomaly. Včelí vosk je v mnohých ohľadoch jednou z udržateľnejších možností. Má charakteristicky medovú vôňu a zlatistú farbu. Vďaka tomu je úžasný ako samostatný vosk na sviečky, ale je náročné ho začleniť do vonných sviečok. Má svoju špecifickú arómu, preto sú väčšinou sviečky z včelieho vosku prírodné, bez vône. Problém pre nás je tu v tom, že by nebolo možné vyrobiť sviečku zo včelieho vosku s kombináciou éterických olejov a teda vôňou, ktorú máte tak radi.

Sójový vosk je taktiež prírodný vosk. Je to jeden z tých lacnejších voskov a vyrába sa hydrogenáciou sójového oleja na pevnú látku. Ponúka nám podobnú vlastnosť ako včelí vosk a tým je pomalé horenie. Nevyhovujúci bol pre nás v tom, že nedrží dobre vôňu prírodných éterických olejov. Má svoj ľahký sójový pach. V neposlednom rade je tu fakt, že sója je z prevažnej väčšiny 94% geneticky modifikovaná, postrekovaná, hnojená a tým sa pre nás nestala zaujímavou v tom, aby sme vyrábali sviečky len zo sójového vosku. Sójový vosk bez GMO v podstate ani neexistuje.

Parfín tu je od konca 19. storočia a sójový vosk sa dostal na druhé miesto kvôli “prírodným” údajom. Ak si však urobíte prieskum zistíte, že pre sviečky existuje oveľa lepšia voľba: kokosový vosk – poďme sa na to pozrieť prečo.

Prečo používame kokosový vosk pri výrobe našich sviečok?

Kokosový vosk sa získava prirodzeným spôsobom. Spaľuje sa pomaly, čisto, je žiarivo biely a mimoriadne dobre drží vôňu éterických olejov. Naša zmes nebola testovaná na zvieratách, neobsahuje ani neprichádza do styku v ktorejkoľvek fáze výroby so žiadnymi živočíšnymi alebo GMO produktami, naviac pochádza z prostredia ktoré je kontrolované. Kokosový vosk v našich sviečkach pochádza z obnoviteľného zdroja, aby vám poskytol čistú, pomaly horiacu sviečku s najlepšou vôňou prostredníctvom éterických olejov.

Kokosový vosk sa na trhu často nepoužíva, pretože je drahší. Hatussa sa rozhodla pre kvalitu, nie kvantitu. Sme hrdý na to, že vám môžeme poskytnúť sviečku, pri ktorej sa vosk získava prírodným procesom (udržateľným spôsobom), čistým horením (je netoxický), pomalým horením a hlavne vieme prostredníctvom tohto vosku zachovať aromaterapeutickú hodnotu éterických olejov v našich sviečkach, pretože tento vosk má veľmi nízky bod topenia. Viac o kokosovom vosku si prečítate v našom článku KOKOSOVÝ VOSK JE NOVÁ SUPERSTAR.

Tento vosk je a zatiaľ ostáva pre nás jedinou voľbou!

Vyskúšajte a nechajte sa prekvapiť sviečkami z kokosového vosku v našich kolekciách SACRUM a BOHEMIAN.

Katarína Tothová

Majiteľka a zakladateľka projektu Hatussa.sk.

Vyberte si menu
Euro