Katarína Tothová
on

STAROSLTIVOSŤ O SVIEČKY Z KOKOSOVÉHO VOSKU

Tento článok sa zameriava na starostlivosť o sviečky z kokosového vosku. Poskytuje užitočné tipy a postupy na udržanie ich kvality a dlhovekosti, čím pomáha zachovať ich prirodzenú krásu a účinnosť.

Sviečky z kokosového vosku sú proste úžasné z mnohých dôvodov. V porovnaní s tradičnými sójovými sviečkami horia čistejšie, dlhšie a rovnomernejšie. Kokosový vosk má tiež krásnu vôňu, ktorá veľmi jemne vyplní miestnosť. Jeho konzistencia lepšie splynie s éterickými olejčekmi a vôňa sviečok sa tak príjemne a nevtieravo uvoľňuje do prostredia.

Pomocou jednoduchej starostlivosti môžete maximalizovať životnosť svojich kokosových sviečok a tešiť sa z nich hodiny a hodiny. Stačí si len osvojiť pár čarovných kúziel.

PRVÉ ZAPÁLENIE

Pri prvom zapálení sviečky je veľmi dôležité nechať ju horieť minimálne 2 hodiny, aby sa vosk roztopil až po okraj pohára a nedošlo tak k vytvoreniu tunelu v strede sviečky. Sviečku však nenechajte horieť viac ako 5 hodín.

ZASTRIHÁVANIE KNÔTOV

Pred každým zapálením sviečky upravte knôt sviečky na približne 5 mm. Keď si tento rituál osvojíte, vyhrali ste na celej čiare. Prečo je to tak dôležité? Počas predchádzajúceho horenia je knôt buď príliš dlhý a zatočený, alebo sa na ňom vytvorila tzv. bambuľka. Knôt odstrihnite nožničkami, prípadne odlomte prstami. Táto úprava knôtu zabráni tomu, aby sviečka nevytvárala nepríjemné dymové clony. Plamienok sviečky bude horieť jasne a rovne a zabezpečíte tak pre sviečku čistejšie a jasnejšie horenie.

SLNIEČKO A TEPLO

Slniečko je síce super, ale všeobecne sa odporúča chrániť sviečky pred priamym slnečným žiarením a zdrojom tepla. Kokosový vosk má nižší bod topenia, preto sa môže stať, že vaša sviečka na okne, alebo pri mieste kde sála teplo nebude veľmi šťastná. Vosk bude mäknúť a éterické oleje v ňom začnú vychádzať na povrch sviečky. Kvalita sviečky tak môže utrpieť. Preto ak je to možné, nevystavujte svoje sviečky vysokým teplotám a oni sa vám za to poďakujú.

TUNELOVANIE

Žiaden strach. Ak by predsa došlo k tunelovaniu sviečky už na začiatku, neznamená to, že je koniec pre vašu sviečku. Vezmite pásik alobalu a omotajte ho okolo okraja pohára až k hornej časti. Vytvoríte taký klobúčik, ktorý bude mať v strede otvor priamo nad plameňom. Zatiaľ čo bude sviečka horieť, alobal zachytí teplo a vosk by sa mal na povrchu sviečky vyrovnať. Neustále však sviečku sledujte. Dbajte predovšetkým na bezpečnosť.

POSLEDNÉ HORENIE

Keď bude sviečka dohárať, zhasnite ju ešte predtým ako sa vyparí všetok vosk z pohára. Odporúčame ju zahasiť vtedy, keď ostane v pohári 1 cm vosku. Plameň sviečky pri doháraní môže začať nekontrolovane horieť.   

OPAKOVANIE JE MATKA

Opakovanie je matka múdrosti, preto si zopakujme ešte našich pár bezpečnostných rád:

Nenechajte horieť sviečku bez dozoru.
Vždy nechajte priestor najmenej 10 cm medzi horiacimi sviečkami.
Nezapaľovať sviečky na predmetoch alebo blízko predmetov, ktoré sa môžu zapáliť.
Uchovávajte mimo dosahu detí a domácich zvierat.
Uistite sa, že je sviečka umiestnená na rovnom povrchu odolnom voči teplu.
Topiaci vosk udržujte vždy bez knôtov, zápaliek a nečistôt.
Nikdy sa nedotýkajte horiacej sviečky ani pohára.
Sviečku zhasnite ak dymí, bliká alebo je plameň sviečky príliš vysoký.

Prajeme vám tie najkrajšie chvíle s vašimi sviečkami. <3

Katarína Tothová

Majiteľka a zakladateľka projektu Hatussa.sk.

Vyberte si menu
Euro