Patrícia Kokoruďová
on

STROMY VYTVÁRAJÚ NA ZEMI LEPŠIE MIESTO PRE ŽIVOT

Tento článok hovorí o úlohe stromov pri tvorbe lepšieho životného prostredia na Zemi. Od ich prínosu pre ekosystém až po význam v ľudskom živote, poskytuje hlbší pohľad na dôležitosť zachovania a ochrany stromov pre našu planétu.

Svoju dušu nemáme len my ľudia, či zvieratá. Dušu majú aj rastliny. Do rastlinnej ríše patria neodmysliteľne aj stromy. Keď vkročíme do lesa plného rôznorodých stromov, je to akoby sme vstúpili do tajomného sveta spätého priamo s našou minulosťou. Prastaré lesy, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou existujú už tisícky rokov a všetky stromy na Zemi vôbec sú skutočnou oporou, na ktorej stojí javisko prírody.

Stromy v porovnaní s inými rastlinnými druhmi majú výnimočné vlastnosti. Jednou z nich je mimoriadny vzrast preto, že rastú osobitným spôsobom. Pri zasadení stromu je transformácia omnoho výraznejšia ako pri sadzbe ostatných rastlín. Strom takisto stelesňuje radosť, potešenie z plodov a jeho najdôležitejší symbolom je stelesnenie života. Bez nich by život na Zemi nebol.

Strom ako dar

Poklad Zeme, ktorý sa nedá nahradiť. Stromy nám dávajú kyslík, ktorý je veľmi vzácny a dôležitý pre život. Dva stromy vedia ročne zabezpečiť množstvo kyslíku pre štvorčlennú rodinu. Aj preto ich treba opatrovať a chrániť. Avšak, nie je to len o dýchaní.. Stromy nám dávajú viac ako len tieň v slnečných dňoch, alebo teplo počas zimy. Dokážu poskytnúť domov živočíchom a byť súčasťou príbytkov pre ľudí. Stromy sú historicky späté s naším životom aj prostredím a odjakživa boli zdrojom reziva na stavbu domov a lodí, paliva na kúrenie a varenie, jedlých plodov, listov využívaných v medicíne a majú aj mnohé ďalšie spôsoby využitia.

Stromy sú úžasné výtvory prírody, ktoré v každom ohľade ovplyvňujú náš každodenný život, hoci si to niekedy neuvedomujeme. Nielen krásne vyzerajú a obdarúvajú nás množstvom rozmanitých podôb v každom ročnom období, aby nám spestrili život, ale vytvárajú aj živé, dynamické pozadie, ktoré zjemňuje a rozzeleňuje scenériu v mestečkách i metropolách.

Vedeli ste, že jediný pohľad na stromy nás môže robiť šťastnejších. Je to preto, lebo uvoľňujú fytoncídy. Vedci dokázali, že keď tieto látky vdýchneme, môžu mať priaznivé účinky na zníženie úzkosti, ale i krvného tlaku.  Môžeme to nazývať aj lesné kúpanie, ktoré vymysleli v Japonsku. Zahŕňa to vedomé prechádzky po lesoch a relaxáciu, kde si oddýchne nielen telo, ale aj duša.

„Nejde ani tak o krásu, ktorou si les nárokuje na srdcia ľudí, ako o čosi sotva badateľné, o vôňu vzduchu, o vyžarovanie energie zo starých stromov, čo tak obdivuhodne menia a oživujú unaveného ducha.“

Robert Louis Stevenson (1850 – 1894), Škótsko

Strom môžeme nájsť aj v dôležitých a známych symboloch ako je napríklad strom života. Tento symbol je spájaný so životom a nesmrteľnosťou. Strom života nám ukazuje, že je základom pre všetko živé. Už naši predkovia im vzdávali úctu. Vedeli, že stromy sú dôležité pre ľudskú existenciu, pretože je to pomyselný most medzi duchovným svetom a všetkým živým.

V súčasnosti, kedy žijeme uponáhľané životy, je potrebné spomaliť a vychutnať si krásu prírody. Vyjsť na čerstvý vzduch, započúvať sa na prechádzke v lese do zvukov prírody, vnímať ohýbajúce sa stromy vo vetre… Je čas nachádzať šťastie v maličkostiach a chrániť vzácne a potrebné.

Patrícia Kokoruďová

Venujem sa SEO, copywritingu a tvorbe webových stránok, pričom písanie kníh je moje hobby. Kombinujem kreatívny prístup k písaniu a technické zručnosti s využitím AI, na tvorbu kreatívneho a kvalitného obsahu.

Vyberte si menu
Euro